Skip to content Skip to footer

شکر

یکی از منابع تامین انرژی بدن شکر یا همان ساکارز می باشد، این ماده غذایی از دو گیاه نیشکر و چغندر قند قابل برداشت می باشد. می توان گفت قند و شکر به عنوان دو کالای مهم و اساسی برای تمامی کشورها محسوب شده و بر همین اساس جزء کالاهای استراتژیک برای هر کشور قلمداد می گردد. کارخانه قند و شکر خاورمیانه با توجه به این موضوع اقدام به فروش قند و شکر در ایران می نماید.

با توجه به اهمیت شکر، بسیاری از کشورها در تولید و فروش این ماده غذایی ارزشمند سهیم هستند. بر اساس این اهمیت خرید شکر بدون واسطه می بایست در اولویت قرار گیرد تا بتوان با قیمت واقعی اقدام به خرید شکر از کارخانه نمود. در ایران نیز همچون سایر کشورها تولید و خرید شکر کارخانه به عنوان یک کالای با ارزش همواره مورد اهمیت قرار داشته و به همین دلیل این محصول در کارخانه قند و شکر خاورمیانه اصلی ترین محصول تلقی می گردد. اگر قصد خرید شکر عمده از کارخانه را داشته باشید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.


سهم بازارهای جهانی در تولید شکر

امروزه در بیش از 120 کشور جهان تولیدات قند و شکر انجام می شود که 70 درصد تولید جهانی شکر به وسیله نیشکر و 30 درصد مابقی آن از طریق چغندر قند تولید و روانه بازار می شود. در این بین بیشترین سهم تولید شکر در جهان به ترتیب عبارتند از:

1. برزیل با سهم تولید 20 درصد قند و شکر جهان

2. هند با سهم تولید 16 درصد از قند و شکر جهان

3. اتحادیه اروپا با سهم تولید 10 درصد از قند و شکر جهان

4. چین با سهم تولید 7 درصد از قند و شکر جهان

5. آمریکا با سهم تولید 5 درصد از قند و شکر جهان

6. تایلند با سهم تولید 4 درصد از قند و شکر جهان

در ایران نیز حدود نیمی از نیاز کشور قند و شکر به وسیله کارخانجات داخلی و نیمی دیگر آن توسط واردات این محصول صورت می گیرد. با توجه به این آمار و ارقام می توان گفت خرید شکر عمده و یا خرید شکر کارخانه یکی از اساسی ترین نکات در ایران تلقی می شود.


خرید شکر


روند تولید شکر به چه شکل می باشد؟

روند تولید قند و شکر برای اولین بار در دنیا توسط کشور هند (500 سال پیش از میلاد مسیح) به وجود آمد و به مرور توسعه یافت. برای انجام این کار در آن زمان با انجام پرس عصاره نیشکر و تبدیل آن به کریستال های قند اقدام به تولید قند و شکر می نمودند. اما قند به صورت تصفیه شده در جهان برای اولین بار توسط سرخپوستان تولید شد؛ در قرن 18 میلادی روند تولید قند و شکر دچار تغییر و تحولاتی شد و اروپایی ها در آن زمان توانستند بر اساس روش تقطیر آب چغندر اقدام به تولید قند و شکر نمایند. امروزه از دو گیاه چغندر قند و نیشکر می توان اقدام به تولید قند و شکر نمود اما به دلیل اینکه گیاه نیشکر سرعت فاسد شدن سریع تری دارد، به سرعت پس از برداشت این محصول می بایست آن را به شکر خام تبدیل نمود، اما چغندرقند را می توان ذخیره و به مرور آن را در پروسه تولید قند و شکر قرار داد.

روش تولید قند و شکر بدین شکل است که در ابتدا عصاره مورد نیاز موجود در نیشکر و چغندر قند از این گیاهان برداشت و در مرحله جوشاندن قرار می گیرند تا بدین شکل آب موجود در آن ها تبخیر شود. سپس محصول به دست آمده در دستگاه های پر سرعت چرخش یا همان سانتریفیوژ قرار می گیرد تا بدین وسیله شکر خام تولید گردد. مابقی یا ضایعات تولید که به شکل شربت چسبناک قهوه ای یا همان ملاس شکر می باشد نیز برای سایر مصارف در این مرحله جدا می شود. ملاس شکر کلیه املاح، مواد معدنی و ویتامین ها را در خود جای داده و عملا شکر بدست آمده فاقد تمامی این مواد می باشد.


چرخه تولید شکر از چغندر قند

1. مراحل کشت چغندر قند شامل کاشت، داشت و برداشت

2. مرحله انتقال چغندر قند به کارخانه

3. آزمایش و بررسی عیار چغندر قند

4. تخلیه و خاک گیری

5. شستشو و انتقال به سالن تولید

6. تبدیل چغندر به خلال (آسیاب چغندر قند)

7. انبار (شامل 1.انبارش تفاله، 2. تبدیل تفاله به محصولات جانبی همچون تفاله فشنگی، 3. جدا کردن قند از خلال)

8.سانتراسیون (آماده سازی جهت فیلتراسیون)

9. فیلتراسیون (جدا کردن ناخالصی از شربت شکر)

10. اواپراسیون یا تغلیظ شربت

11.کریستالیزاسیون (دانه بندی شربت تغلیظ شده)

12. انبارش ملاس شکر و انجام جداسازی کریستال شکر (سانتریفیوژ)

13. بسته بندی و انبار و آماده سازی برای خرید شکر عمده توسط مشتری


چرخه تولید شکر


انواع مدل های شکر در بازار

شکر بر اساس مصارف مختلف دارای انواع و مدل های مختلفی است، اما خرید شکر عمده در جهان عموماً شکر سفید می باشد که دارای کاربرد بسیار زیادی در زندگی روزمره ما می باشد. از سایر انواع شکر می توان به پودر شکر یا شکر قنادی و یا شکر قهوه ای اشاره کرد، اما همانطور که گفته شد عمده ترین خرید شکر کارخانه در ایران و جهان، شکر سفید می باشد.


شکر سفید چیست؟

عموم مصرف روزانه شکر افراد در دنیا شکر سفید است که به صورت روزانه برای تهیه  انواع مواد غذایی از آن استفاده می شود. این ماده غذایی متشکل از 99.95 درصد ساکارز می باشد و از چغندر قند و نیشکر به دست می آید. بهترین مدل شکر سفید به خصوص برای تهیه کیک، دسر و شیرینی مدل هایی با بافت ریز می باشد زیرا قابلیت حل شدن بهتر را دارا می باشند.

اما شکر سفیدی که امروزه از آن استفاده می کنیم برای تغییر رنگ آن در گذشته از روش های سنتی همچون تصفیه محلول شکر و آب و پخت آن با شیر و تخم مرغ استفاده می شد، اما امروزه با پیشرفت دانش و تکنولوژی این کار به وسیله برخی از مواد شیمیایی همچون دی اکسید گوگرد، کلسیم هیدروکسید، کربن اکتیو و فسفریک اسید قابل انجام می باشد. البته لازم به ذکر است که استفاده از این مواد شیمیایی امکان بروز بیماری ها را افزایش می دهد. با توجه به عدم هیچ گونه مواد مغذی در شکر و وجود ساکارز بسیار زیاد در آن، استفاده بیش از شکر برای سلامتی بسیار مضر می باشد. اگر قصد خرید شکر عمده یا خرید شکر کارخانه را داشته باشید، می توانید با بازرگانی و پخش قند و شکر خاورمیانه در ارتباط باشید.


پودر شکر یا شکر قنادی چیست؟

از آسیاب شکر سفید و تبدیل آن به شکل پودر با دانه های بسیار ریز، شکر قنادی یا همان پودر شکر به وجود می آید، این موضوع سبب می شود دانه های بلوری شکر در تهیه کیک و شیرینی قابل تشخیص نباشد؛ علاوه بر این پودر شکر دارای سرعت حل شونده ای بالاتری نسبت به شکر سفید می باشد. نکته ای که باید بدان توجه کرد این است که انجام آسیاب خانگی شکر منجر به تولید پودر شکر نخواهد شد و انجام این فرایند به وسیله دستگاه های مخصوص کارخانجات تولید قند و شکر میسر می باشد. جهت خرید پودر شکر و یا خرید شکر بدون واسطه می توانید با بازرگانی قند و شکر خاورمیانه در ارتباط باشید.


خرید شکر عمده


شکر قهوه ای چیست؟

همانطور که پیش تر گفتیم در هنگام انجام مرحله تصفیه کلیه مواد ارزشمند شکر از آن گرفته شده و بیشتر ماده باقی ماده حاوی ساکاروز می باشد. چنانچه مرحله تصفیه بر روی شکر به صورت کمتر انجام گیرد، ماده به دست آمده به شکل بلور های قهوه ای باقی خواهد ماند که به آن شکر قهوه ای می گویند. شکر قهوه ای متشکل از مقادیری از ملاس شکر می باشد که دارای ویتامین، کلسیم، منیزیم، سدیم و... می باشد، بنابراین ارزش غذایی این نوع شکر بسیار بالاتر از شکر سفید می باشد.

بافت شکر قهوه ای به نسبت شکر سفید مرطوب تر بوده و به همین دلیل جهت عدم فاسد شدن می بایست در یخچال نگهداری شود. لازم به ذکر است بر اساس میزان ملاس موجود در شکر قهوه ای، این ماده غذایی دارای مدل های مختلفی است که در 15 طبقه مختلف شماره گذاری می شود، هرچه عدد بالاتر باشد میزان ملاس شکر بیشتر بوده و طبیعتا رنگ آن تیره تر خواهد بود.


خرید شکر عمده در ایران

به طور کلی مصرف شکر در جهان به منظور درست کردن انواع مواد غذایی و نوشیدنی ها کاربرد گسترده ای دارد و بسیاری از محصولات تولید شده در کارخانه های تولید مواد غذایی برای تهیه و عرضه محصولات خود نیاز به این ماده غذایی دارند. بر همین اساس خرید شکر عمده و عرضه آن در بازار یکی از مهم ترین مسائل از نظر استراتژیک و اقتصادی محسوب می شود. نکته مهم در ارتباط با مصرف این ماده غذایی این است که با توجه به اینکه ارزش غذایی آن پایین و مصرف زیاد آن برای سلامتی مضر می باشد، باید به طور روزانه بسیار کم از شکر و مواد غذایی حاوی شکر استفاده گردد و تنها برای تامین انرژی و سوخت و ساز بدن این ماده غذایی مصرف گردد.

بزرگترین کارخانه تولید و بازرگانی قند و شکر از طریق چغندر قند در ایران، کارخانه قند و شکر خاورمیانه می باشد که با ظرفیت روزانه 5000 تن شکر به عنوان بهترین گزینه برای خرید شکر بدون واسطه و همچنین خرید شکر عمده تلقی می شود. بنابراین اگر قصد خرید شکر عمده و بدون واسطه را در ایران داشته باشید، می توانید با کارشناسان ما در بازرگانی و پخش قند خاورمیانه در ارتباط باشید.